De commissies Gras, Kunstgras en Onderzoek, wat doen zij? Met welke onderwerpen houden zij zich bezig? Kan ik, als BSNC-lid, zaken die mij bezighouden ook inbrengen? In deze rubriek gaan we in op deze vragen. Op donderdag 25 september kwamen de leden van de commissie Kunstgras bij elkaar, op de KNVB-campus in Zeist. Het thema duurzaamheid was de rode draad van het overleg, omdat daarbinnen veel zaken lopen die de aandacht hebben en aandacht vragen. Zoals: 1) duurzaam onderhoud kunstmatige velden, 2) het duurzaamheidslabel en de PCR- kunstgras en 3) kunstgrasrecycling. In dit artikel de huidige stand van zaken.
Het project Duurzaam onderhoud kunstmatige sportvelden (DOKS).
Dit project richt zich op drie hoofddoelen: het beperken van milieu-impact, het waarborgen van sporttechnische kwaliteit en het verlengen van de levensduur van genoemde sportvelden. Eind oktober leveren studenten van de Wageningen University & Research (WUR) de resultaten aan van hun verkenning naar de huidige onderhoudsmaatregelen op kunstgras-, kunststof en gravel-sportvelden. De 0-meting vormt de basis voor initiatieven en acties in 2026 om het onderhoud (verder) te verduurzamen.
Het project Duurzaamheidslabel
In de periode augustus – december 2025 worden Product Category Rules (PCR) Kunstgras ontwikkeld. De ontwikkeling van deze PCR Kunstgras en de borging ervan bij de Stichting Nationale Milieudatabase, zorgen voor een objectieve en onafhankelijke regelset voor het vaststellen van de duurzaamheid van kunstgras-sportvloer-producten. Deze regelset helpt om de MKI (milieukostenindicator) te kunnen berekenen op basis waarvan het Duurzaamheidslabel bepaald kan worden. De PCR Kunstgras is nodig om aan de Nederlandse wetgeving te voldoen. De Europese regelset – de PEFcr – is jammer genoeg nog niet wettelijk geborgd en Europese borging zal naar verwachting nog enkele jaren op zich laten wachten.
Thema Circulaire grondstoffenkringloop en kunstgrasrecycling
Gezien het feit dat er veel kunstgrasmatten zijn, moet de sportsector stappen zetten om het aanbod aan gebruikte kunstgrasmatten op een correcte wijze om te zetten in nieuw te gebruiken grondstoffen, of in hergebruik. Een optimalisatie van de kunstgras recyclingketen is nodig. Dit vraagt van de sportsector (gemeenten, marktpartijen, andere relevante stakeholders) samenwerking en een inzet op een combinatie van oplossingsrichtingen. Hierover hebben de betrokken partijen (BSNC, RVO, VSG) in de eerste helft van 2025 gesprekken gevoerd en daaruit zijn verschillende oplossingsrichtingen gekomen.
Een van de mogelijke oplossingsrichtingen is het onderzoeken van de invoering van een Uitgebreide Producenten Verantwoordelijkheid (UPV) voor kunstgrasmatten; producenten en leveranciers van kunstgras nemen verantwoordelijkheid voor de terugname van hun producten aan het einde van de levensduur, zodat deze opnieuw als grondstof kunnen worden ingezet. De BSNC neemt in dit onderzoek een voortrekkersrol. Een verkenning in 2026 moet leiden tot een advies over de mogelijke invoering van een UPV. Op dit moment is nog onduidelijk wat de (on)mogelijkheden zijn om voor een relatief kleine markt (kunstgrasmatten) een duur systeem, zoals een UPV, in te voeren.
Dit zijn de zaken die we er voor dit artikel uit hebben gepikt. Wil je weten wat er besproken is, kijk dan regelmatig op www.bsnc.nl, onder ‘leden/agenda’s en notulen’ (alleen toegankelijk voor leden, via een inlog). Daar worden de verslagen van BSNC-commissies en -werkgroepen gepubliceerd.
Heb je een vraag of anderszins, over dit artikel, of wil je onderwerpen inbrengen, stuur dan een mail naar verenigingsmanager Hans Arends (h.arends@bsnc.nl).



