Met zijn 27 jaar behoort Thomas Evers tot de jongere generatie professionals in de buitensport- en groensector. Toch heeft hij al jaren ervaring op het gebied van bodem, water, irrigatie en sportvelden. Bij Lumbricus werkt hij aan uiteenlopende onderzoeks- en adviesprojecten, waaronder onderzoek voor de BSNC naar de uitspoeling van meststoffen op sportvelden.
Dat Thomas in Wageningen ging studeren, stond al vroeg vast. “In 2 havo nam mijn vader mij mee naar een open dag van de WUR. Toen wist ik eigenlijk al dat ik daar wilde studeren.” Hij volgde de bachelor Bodem, Water en Atmosfeer en daarna de master Earth & Environment. Tijdens zijn studie werkte hij al bij Lumbricus, het familiebedrijf van zijn ouders.
Tegenwoordig houdt Thomas zich bezig met alles waar planten, bodem en water samenkomen. Zijn werk varieert van irrigatievraagstukken en gebiedsanalyses tot onderzoek naar biodiversiteit op dijken. “Alles waar iets met planten en bodem gebeurt, vind ik interessant.”
Lumbricus: gezonde bodems centraal
De naam Lumbricus verwijst naar het Latijnse woord voor regenworm. Niet toevallig, want de aanwezigheid van regenwormen geldt als een belangrijke indicator voor een gezonde bodem. Zelfs in het logo is dat terug te zien: de letter ‘i’ is vormgegeven als een worm.
Binnen het familiebedrijf heeft iedereen zijn eigen expertise. Thomas werkt veel samen met zijn vriendin, die dezelfde studieachtergrond heeft. Zijn vader richt zich vooral op sportvelden en golfbanen, terwijl zijn moeder de rol van analist vervult.
Op zoek naar verdwenen stikstof
Voor de BSNC werkt Lumbricus momenteel aan een vervolgonderzoek naar de uitspoeling van nutriënten op sportvelden. Het eerste onderzoek liet zien dat er vrijwel geen stikstof uitspoelde uit de proefvelden. Opvallend was wel dat ongeveer 30 procent van de toegediende stikstof nergens terug te vinden was. Thomas: “Waar die 30 procent bleef, wilden we natuurlijk weten. Dat is de aanleiding geweest voor het vervolgonderzoek.” Inmiddels zijn de onderzoekers er grotendeels achter waar de stikstof naartoe gaat. Volgens Thomas pakt dat positief uit. De resultaten worden eind 2026 gepubliceerd.
Daarnaast werkt Lumbricus aan een model dat beheerders straks kan helpen bij het optimaliseren van water- en nutriëntengiften. “Geef een plant wat hij vraagt. Niet meer en niet minder. Dan voorkom je verliezen.”
Jongeren bereiken
Voelt Thomas zich als jonge professional een uitzondering in de sector? Niet echt. “Ik let eigenlijk nooit zo op leeftijd. In de praktijk kom ik best veel jonge mensen tegen, bijvoorbeeld bij waterschappen en onder greenkeepers.” Volgens hem ligt de uitdaging vooral in het bereiken van jongeren. Zijn adviezen aan de BSNC: jongeren hebben behoefte aan kennis, en zoek hen actief op. “Ga naar de jongeren toe, in plaats van te verwachten dat zij naar jou komen. Bijvoorbeeld met gastcolleges of kennisdeling op hogescholen. De jonge generatie is echt op zoek naar toepassingen van nieuwe technieken.”
Waarde van het netwerk
Op de vraag wat de BSNC voor hem en Lumbricus betekent, hoeft Thomas niet lang na te denken. “Het netwerk helpt ons.” Juist de gesprekken tijdens bijeenkomsten en in de wandelgangen leveren waardevolle inzichten op. “Daardoor horen wij welke vragen er leven in de praktijk. Vervolgens kunnen wij kijken hoe we daarbij kunnen helpen.”
Vrijheid en nieuwsgierigheid
Binnen Lumbricus kreeg Thomas de ruimte om zijn eigen richting te kiezen. Naast zijn werk voor het familiebedrijf is hij ook actief in een onderzoek bij de Radboud Universiteit. Thomas: “Als ik iets wil weten, probeer ik het eerst zelf uit te zoeken. Daarna vraag ik mijn vader om advies.”
Wat hem drijft? Vooral nieuwsgierigheid. “Ik heb geen gevoel dat ik aan het werk ben. Ik doe iedere dag alsof het mijn hobby is.” En misschien zegt dat wel alles over zijn enthousiasme voor het vak.



